Obecný úrad
Pitelová 79
966 11 Trnavá Hora
Nezabúdajme na životné prostredie ani počas dušičiek
Tento prejav úcty sa však spája aj s iným obrazom, ktorý vidieť po skončení týchto sviatkov. Blikajúce sviečky a farebné vence sa veľmi rýchlo premenia na odpad, ktorý končí na skládkach. Typickým odpadom počas tohto sviatku býva sklo, plasty, bioodpad a vosk, väčšinou nevytriedený na jednej kope.
Ako sa odpadu vyhnúť?
Základom je nielen správne triedenie, minimalizovanie tvorby odpadu, ale aj uvedomelá voľba ozdôb (kvetov, vencov a sviečok).
A prečo je dôležitá aj minimalizácia?
Aby sme predchádzali vzniku odpadov, je potrebné menej spotrebovať a vyhadzovať. Koľko odpadu vytvoríme, záleží len od nášho rozhodnutia. Majme na pamäti, že všetky materiály, aj prírodné, raz skončia ako odpad. Preto by sme mali usilovať o to, aby ho bolo čo najmenej.
Čo s odpadom, ktorý predsa len vznikne?
Snažme sa nevyhadzovať všetko do veľkokapacitného kontajnera na zmesový odpad. Ak na cintoríne nie sú nádoby na triedený zber, vezmime odpad so sebou a vytrieďme ho doma. Živé kvety a zelené časti vencov, listy či drobné konáre patria do kontajnerov na biologicky rozložiteľný odpad. Do kontajnerov na sklo môžeme vytriediť sklenené svietniky a kahance bez plastových zložiek. Tie po očistení od vosku patria do triedeného zberu plastov. Umelé kvety a vence sú vyrobené z viacerých materiálov, ktoré sa nedajú vytriediť, a tak končia v zmesovom odpade. Preto sa usilujme o znižovanie takýchto druhov odpadu.
Ako poňať tento sviatok ekologicky? Tu je zopár tipov na EKO dušičky
- Menej plastov a viac prírodného materiálu. Zvoľte vence, ktoré sú vyrobené z prírodných a ľahko rozložiteľných materiálov, ako sú čečina, šišky, šípky, konáre, sušené kvety, či lístie.
- Umelé kvety, vence či iné ozdoby sú vyrobené z kombinácie viacerých materiálov, ktoré sa nedajú recyklovať. Uprednostnite živé rezané kvety, či chryzantémy v hlinenom kvetináči.
- Kvantá plastových kahancov nahraďte jedným, celoročne použiteľným skleneným svietnikom, poprípade kúpte sviečky z včelieho alebo sójového vosku. Parafínové sú vyrobené z ropy a zaťažujú prírodu.
- Riaďme sa heslom „menej je niekedy viac“. Znížme množstvo sviečok aj dekorácií. Aj malá zmena má veľký pozitívny dopad na prírodu.
Tento deň by mal byť v prvom rade spomienkou na našich blízkych zosnulých, ktorí už nie sú medzi nami. Uctiť si môžeme aj našu prírodu tým, že sa budeme správať zodpovednejšie a uvedomelejšie.
Buďme spoločne vzorom a inšpiráciou pre ostatných!
AK SPRÁVNE TRIEDIME, SVET JE KRAJŠÍ
Majte na pamäti nasledovné pravidlá:
- Snažte sa odpad netvoriť vôbec.
- Zálohované obaly nepatria do koša, vráťte ich do predajne.
- Dodržiavajte farebnú abecedu triedenia: sklu patrí zelená, papieru modrá, plastom žltá, kovom červená a nápojovým kartónom oranžová farba.
- Napovie vám aj označenie na obale: Riaďte sa pravidlami triedenia svojej obce.
- Len vytriedený odpad sa dá zhodnotiť a recyklovať.
- Trieďte odpad, oplatí sa to. Za vytriedený odpad občan neplatí, jeho zber hradia výrobcovia prostredníctvom OZV ENVI - PAK.
- Obal označený patrí do triedeného zberu.Leták (569.83 kB)
Prílohy
Leták
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 10. 2022 11:10